
Cummins 50kVA Diesel Generator - C55D5E
The Cummins C55D5E 50kVA diesel generator, manufactured by CPG, provides efficient, reliable power for smaller commercial and industrial applications. It combines compact design with consistent performance.
| Ratings | kVA |
| Standby Power (ESB) | 55 |
| Prime Power (PRP) | 50 |
| Engine | Cummins 4BTAA3.3-G14 |
| Alternator | UCI224D |
| Control panel | PS0600 |
| Fuel Tank (L) | 180 |
| Frequency | 50Hz |
| Engine speed | 1500rpm |
| Phase / Poles | 3-Phase / 4-Pole |
| Voltage | 400V |
Datasheet
![]() |
Choose options

Cummins 50kVA Diesel Generator - C55D5E
Sale price£0.00
Regular price
Unsure What Size Generator You Need?
Selecting the correct generator size starts with understanding your power requirements. Our kVA calculator allows you to calculate the kVA needed based on your power requirements, helping you choose a generator that fits your application.

